Çocuklar Hakkında Yapılması Gerekenler

Çocuklar Hakkında Yapılması Gerekenler

Hastanede Yatan Çocuklar Hakkında Yapılması Gerekenler

Çocuklar, hayatlarının belirli dönemlerinde mutlaka sağlık desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu dönemde mecbur kaldıkları hastaneye yatış süreçleri, hem çocuk hem de ebeveynler açısından zorlayıcı olabilir. Nitekim bu süreçte çocukların psikolojisi olumsuz yönde etkilenebileceğinden; uykusuzluk problemleri, huysuzluk ve yeme bozukluğu gibi sorunlar baş gösterebilir. Yetişkinlerin bu gibi durumlara hazırlıklı olması ve çocuğunun bu dönemi daha konforlu şekilde atlatması üzerine bilgi edinmesi önemlidir. 

Çocuğunuzu Süreç Hakkında Bilgilendirin

Hastaneye yatma süreci günler öncesinden belli ise, çocuğunuzu hastane ortamına getirmeden önce bilgilendirebilirsiniz. Bir şey hakkında bilgi sahibi olmak, o şeyden daha az korkmanıza neden olacaktır. Buna doktorun çocuğunuz üzerinde yapacağı işlemleri de ekleyebilirsiniz. Örneğin; doktor sana ilaç verecek veya hastane koridorunda yürüyüşe çıkacağız gibi. 

Çocuklarınızı karşılaşabileceği durumlar hakkında onların bilmesi gerektiği kadar bilgilendirmek; kendilerine olan güvenini arttıracak ve anlayışlarını güçlendirecektir. Durum negatife gittiğinde çocuklarınızın korku ve endişelerine saygı duymayı ve çocuğunuz için neler yapabileceğinizi düşünmekten çekinmeyin.

Çocuklar, yaşadığı acı ve korku nedeniyle ağlayarak çığlıklar atabilir. Çocuğunuza bunun normal bir durum olduğunu ve onun sağlığı için yapıldığını anlatmanız gerekir. 

Hastanede Yatan Çocuklarda Yetersiz Beslenme

Beslenme; çocukların büyüme gelişme ve iyileşme sürecinde gereken besin ögelerinin vücuda alınmasıdır. Hastaneye yatış sürecinde sağlığı korumak veya iyiye gitmesini sağlamak amacıyla vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögeleri yeterli miktarda alınmalıdır. 

Çocuklarda ve ergenlerde yetersiz beslenme hastanede kalış sırasında hafife alınabilir. Çocuğunuzda meydana gelen akut veya kronik yaralanmalar beslenme durumunu engelleyebilir, hastaneye kabulden sonra iyileşmeyi ve dolayısıyla hastanede kalış süresini uzatabilir. (1) Bu nedenle çocuğunuzun hastalık sürecini olumsuz yönde etkilemeyecek faydalı besinler yemesini sağlayabilirsiniz.. 

Çocuklarınızla Oyun Oynayın 

‘’Hastaneye yatış, çocuklar için duygusal olarak yıkıcı olabilen stresli ve tehdit edici bir deneyimdir. Hastanede oyun müdahaleleri, çocukları invaziv (girişimsel- damar yolu vb.) tıbbi prosedürlere ve hastaneye yatışa hazırlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. (2)

Oyun oynamak çoğu zaman bir eğlence arası olarak görülse de, çocukluk çağında gelişime ve psikolojiye etki eden önem bir faktördür. Bu sebeple hastane ortamında çocuklar ile oyun oynayarak, düşüncelerini farklı bir yöne odaklamasını sağlayabilirsiniz. Hastane ortamında bulunan çocuklar günün belirli saatlerini mutlaka oyun oynayarak geçirmelidirler. Bu durum onların dikkatini dağıtırken çevresiyle olan iletişimini de diri tutacaktır. 

Her çocuğun durumlara gösterdiği tepkiler birbirinden farklıdır. Kimi çocuklar hastaneye yatış sürecinde güçlü bir psikolojiye sahipken, kimi çocuklar daha kırılgan olabilir. Ancak karşınızdakinin bir çocuk olduğunu unutmamakta fayda var. 

Hastane Ortamını Gezin

Çocuğunuzun hastane ortamına alışması için onu küçük bir tura çıkarabilirsiniz. Ancak, gezinti sırasında çocuğunuzun durumu kötü hastalarla karşılaşması üzülmesine ve korkmasına neden olabilir. Bunun için çocuğunuzla gezebileceğiniz yerleri doğru seçmelisiniz. Yine gezinti sırasında çocuğunuzu görevliler ile tanıştırabilir ve hastane bahçesine gidebilirsiniz. Çocukların bulunduğu ortama yabancı olması onların daha çok korkmasına neden olabilir. Bu durum çekingen yapıya sahip çocuklarda daha sık görülmektedir. 

Kaynakça

  1. Rinninella E, Ruggiero A, Maurizi P, Triarico S, Cintoni M, Mele MC. Clinical tools to assess nutritional risk and malnutrition in hospitalized children and adolescents. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2017 Jun;21(11):2690-2701. PMID: 28678315.
  2. Li WHC, Chung JOK, Ho KY, Kwok BMC. Play interventions to reduce anxiety and negative emotions in hospitalized children. BMC Pediatr. 2016 Mar 11;16:36. doi: 10.1186/s12887-016-0570-5. PMID: 26969158; PMCID: PMC4787017.
footer shape