Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almalıyız?

Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almalıyız?

Psikolojik destek; bir kişinin sahip olduğu zararlı duygu, düşünce ve davranış biçimlerinin tanımlanması ve değiştirilmesine olanak sağlayan bir tedavi yöntemidir. Çoğu psikolojik destek hizmeti, alanında eğitimli bir ruh sağlığı uzmanı tarafından gerçekleştirilir. (1)

Bireylerin karşılaştığı acil veya kritik bir olay sonrasında psikolojik yaralarını iyileştirmeleri ve sosyal yapılarını yeniden inşa etmeleri amacıyla psikolojik destek almaları uygundur. Bu destek, onların sosyal yaşamda pasif durumdan aktif bireylere dönüştürülmesine yardımcı olabilir. 

Semptomları Tespit Etmek

Anksiyete ve psikolojik zorluklar dünya genelinde oldukça yaygın bir problemdir. Özel hayat ve sosyal yaşam zorlukları kimi zaman bireyler üzerinde yıpratıcı bir etki bırakır. Buna rağmen bu insanlardan çok azı psikolojik destek görmeyi kabul eder. Şiddetli psikolojik travma durumunda tedaviyi kabul etmemek, ruh sağlığı bozukluğunu tehlikeli bir kriz noktasına ulaştırabilir.

Duygusal bozukluğun en yaygın belirtilerinden biri, davranış biçimlerinde meydana gelen ani değişikliklerdir. Duygusal bozukluk çoğu zaman kişisel hijyen ihmali, uyku bozukluğu, kilo alıp verme, iş veya eğitimde performans düşüşü gibi durumlarla kendini belli eder. Bu ve beraberinde meydana gelen birçok değişiklik, kimi zaman aniden kimi zaman yavaş bir şekilde ortaya çıkarak bireylerin sosyal yaşamlarında ve özgüvenlerinde büyük yıkımlara neden olabilir. 

Hangi Durumlarda Psikoloğa Gitmeliyiz? 

Psikolojik zorluğunuz kritik bir noktaya gelmeden önce erken müdahale etmek her zaman daha etkin sonuçlar almanızı sağlar. Bu noktada endişelerinizi dile getirmek konusunda zaman kaybetmeyin. Nitekim akıl sağlığı sorununu tam olarak ele almak ve kontrol altında tutmanın en etkili yolu profesyonel yardımdır. Psikologlar, karmaşık duygu değişimlerini çözmek ve tedavi etme konusunda alanında eğitim almış bireylerdir. Bu alanda aldıkları eğitimler ile, konuşmanın ve dinlemenin ötesinde bilimsel olarak kanıtlanmış teknikler kullanırlar. Peki, hangi durumlarda psikoloğa gitmeliyiz? 

 • 15 günden uzun süreli depresyon 
 • Sağlıkla ilgili bir açıklaması bulunmayan semptomlarınız olabilir: bunlardan bazıları uyku bozukluğu, halsizlik, bir zamanlar ilgi duyduğunuz çoğu şeye veya her şeye karşı isteksizlik, sinirlilik hali, kalıcı endişe ve umutsuzluk hissi
 • Travma
 • Psikoloji kaynaklı yeme bozukluğu
 • Alkol ve madde kullanımı
 • İntihar gibi kendine zarar verme düşünceleri 
 • Yaşam enerjisinin tükenmesi
 • Yaşam kalitesinin psikoloji kaynaklı düşmesi ve verimsiz günler geçirme
 • Evlilik hayatı ile ilgili sorunlar
 • Özgüven desteği 
 • Çocuk ve ergenler için psikolojik destek 
 • Karşı cinsle ilişki problemleri 
 • Boşanma öncesi ve sonrası dönem 
 • Cinsellik ile ilgili sorunlar
 • Yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyen korku ve endişelere sahip olmak 
 • Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu yaşamak 
 • Takıntılı davranışlar sergilenmesi 

Uykusuzluk ve Psikoloji İlişkisi 

Uykusuzluk; önemli kişisel, sosyal ve mesleki sonuçları olan oldukça yaygın bir durumdur. Bu konu üzerine psikolojik, tıbbi ve çevresel olmak üzere birden fazla etken kabul edilmektedir. Ancak, bazı bireyleri kronik uykusuzluğa iten riskler hakkında çok az şey bilinmektedir. (2)

Örneğin, bu konuda bazı araştırmalar uykusuzlukta psikolojik kırılganlığın rol sahibi olduğunu dile getirmektedir. Buna bağlı olarak yaşantımızda karşımıza çıkan uykusuzluk problemleri kötü bir psikolojinin ve psikolojik desteğe olan ihtiyacın habercisi olabilir. 

İlaç Tedavisi Alır Mıyım?

Psikoloji desteği ilaç tedavisinin bir alternatifi olabilir veya her iki tedavi seçeneği aynı anda sürdürülebilir. Bu konuda üzerinde doğru tedavi planının uygulanması, uzmanların kararı doğrultusunda sağlanmaktadır. Buna karşın ilaç tedavisine karar verilmesi halinde devam eden psikoloji seansları bireylerin belirli sorunları çözüme ulaştırmasında halen yardımcı bir faktör olabilir. (1) 

Kaynakça

 1. National Institute of Mental Health, Psychotherapies ‘’ https://www.nimh.nih.gov/health/topics/psychotherapies ‘’ Accessed 20.08.2021.
 2. Morin CM. Vulnérabilité psychologique à l'insomnie [Psychological vulnerability to insomnia]. Rev Neurol (Paris). 2001 Nov;157(11 Pt 2):S67-70. French. PMID: 11924042.footer shape